اختلالات روانشناختی سلامت جسم
پنج‌شنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹۹
پرسش
سلام آقای دکتر چاووشی عزیز امیدوارم حالتون خوب باشه. من دختری ۱۹ ساله هستم. اصلا از قیافه و اندام خودم راضی نیستم. اطرافیان همیشه میگن تو خوشگل و خوش‌هیکلی اما من احساسم اینه دروغ میگن و دارن بهم دلداری میدن. چیکار باید بکنم؟ واقعا در عذابم.

پاسخ
دوست خوبم، مشکلی که شما دارید رو ما روانشناس‌ها تو ترمینولوژی علمی خودمون بهش میگیم اختلال بدشکلی بدنی Body Dysmorphic Disorder که دقیقا یه جور وسواس نسبت به زیبایی ظاهری محسوب میشه و در خانوم‌ها شیوع بالاتری داره.

جدیدترین تحقیقات روانشناختی نشون میده BDD و نگرانی در مورد ظاهر با اختلالات خوردن مثل انورکسیا (همون مریضی که طرف هیچی غذا نمی‌خوره چون فکر می‌کنه چاقه یا ممکنه چاق بشه) ارتباط نزدیکی داره. یعنی احتمالا شما تو غذا خوردن هم دچار مشکلات عدیده‌ای هستین، چون تا یه چیز چرب و چیلی و پرکالری می‌خورید نگران میشید که نکنه اندام‌تون بهم بریزه.

با شما موافقم که این مشکل واقعا عذاب‌آوره اما این نوید رو به شما میدم که مشکل شما با مراجعه به روانپزشک و روانشناس قابل درمان هست. در جولای سال ۲۰۲۰ در ژورنال Clinical Psychology Review در مقاله‌ای ارزشمند به این موضوع پرداخته شد.

dysmorphic

اخیرا درمان‌های مبتنی بر "مهربانی و نگاه مشفقانه با خود" یا همون self compassion به عنوان یکی از اثر بخش‌ترین درمان‌ها در حوزه نگرانی‌های موجود در اختلالات خوردن و body image به کار میره. اگه بخوام خیلی ساده بهتون بگم، افرادی مثل شما از یک "وجدان فوق‌العاده سختگیر رنج می‌برن" . یعنی شما وقتی یه نون خامه‌ای یا یه برش پیتزای آمریکایی میندازی بالا یه "نیروی سرزنشگر درونی" شروع به داد و قال می‌کنه که این چه کاری بود کردی پس shame on you...

حالا توی درمان، یه تراپیست ماهر که به این مساله کاملا آگاهه می‌تونه به شما کمک کنه که فشار این نیروی سرزنشگر درونی رو خنثی کنید و "دیدگاهی واقع‌بینانه و توام با مهربانی" به خودتون و بدنتون پیدا کنید.

#اختلال_بدشکلی بدنی #زیبایی #اندام #سرزنش
۵۳۷
537