آدم‌های بددهن، راستگو هستند یا دروغگو؟

نتایج این پژوهش تایید می‌کنه که فحش و صداقت عموما با هم در ارتباطند.
روابط بین فردی تحقیقات جدید
چهارشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۹
۱۰۰
100

عده‌ای معتقدن افرادی که منظورشون رو با واژه‌های ناشایست به بقیه منتقل می‌کنن و تلاشی برای استفاده از واژه‌ی مودبی نمی کنن عموما راستگوترن چون نیازی نمی‌بینن که خودشون رو مدام سانسور کنن و نقاب نامرئی رو چهره‌شون قرار بدن. در همین رابطه، مقاله‌ای که امروز میخوام راجع بهش صحبت کنم از دکتر فلدمن Gilad Feldman، استاد دانشگاه Maastricht هلند به بررسی این ایده پرداخته.

profanity

ایشون و همکارانش تو مرحله اول از شرکت‌کننده‌ها می‌خوان لغتی که اکثرا بعنوان فحش استفاده می‌ کنن رو یادداشت کنن. بعد، ازشون چندتا سوال می‌پرسن که بتونن باهاش میزان صداقتشون رو بسنجن. مثلا پرسیدن که آیا تا حالا تمام عادت‌های زندگیت مفید بوده یا نه؟ خب مسلما کسی که به این سوال جواب مثبت بده به احتمال زیاد دروغگو هست دیگه. در نتیجه به این صورت تونستن صداقت شرکت‌کننده‌ها رو بسنجن. نتایج در این مرحله نشون داد زبان آغشته به ناسزا و صداقت در رفتار کاملا به هم وابسته‌ن، یعنی کسایی که بیشتر مراقبن که مودب به نظر بیان، بیشتر ممکنه دروغ بگن.

تو مرحله دوم اومدن افراد بیشتری رو بررسی کردن. اومدن رفتار ۷۳ هزار نفر رو تو فیسبوک بررسی کردن و نتایج این گروه هم تایید میکرد که فحش و صداقت عموما با هم در ارتباطند. با این حال تیم تحقیق برای نتیجه گیری دقیق تر و جامع تر، باز هم جامعه آماری بزرگتری در حد سه ایالت آمریکا رو بررسی کردن و نتایج هم چنان بیانگر این بود که ناسزا گفتن و صداقت در ارتباط با هم قرار دارند.

۱۰۰
#صداقت #اخلاق #دروغ