بچه مامانی ها در آینده ترسو بار میان

هر چقدر آدمها در زیر ۱۸ سالگی بیشتر تحت پوشش و حمایت‌های بی مورد مادرهاشون قرار بگیرن در بزرگسالی قسمت آمیگدال مغزشون فعالیته بیشتری از خودش نشون میده و در نتیجه ترس بیشتری رو تجربه میکنن.
کودک و نوجوان تحقیقات جدید
یک‌شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۹
۳۰۲
302

دکتر احمد حریری Ahmad Hariri استاد دانشکده علوم اعصاب دانشگاه Duke آمریکا مقاله جالبی رو در سال ۲۰۱۹ در ژورنال Developmental Cognitive Neuroscience به چاپ میرسونه که از لحاظ علوم اعصاب توضیح میده چرا «بچه مامانی ها» انقدر آدمهای کم جسارت و ترسویی هستن. خب کاری که در این مقاله انجام دادن این بودش که اومدن از ۳۱۲ نفر که در دوران کودکی مادرشون مثل بختک روشون افتاده بوده عکس MRI گرفتن که ببینن آیا اون قسمت از مغزشون که کارش شناسایی ترسه (آمیگدال) با آدمهایی که در دوران کودکی مادرهاشون خیلی لی‌لی به لالا شون نذاشتن و در عوض رابطه معقولی بین شون حاکم بوده، فرق میکنه یا نه؟

overprotection

نتیجه‌ای که تیم دکتر حریری بدست آورد این بودش که هر چقدر آدمها در زیر ۱۸ سالگی بیشتر تحت پوشش و حمایت‌های بی مورد مادرهاشون قرار بگیرن در بزرگسالی قسمت آمیگدال مغزشون فعالیته بیشتری از خودش نشون میده. خب این یعنی چی؟ یعنی اینکه خون به جای اینکه بیشتر در نواحی عالی مغز یعنی PFC (قشر پیش پیشانی مغز) جریان داشته باشه بیشتر در نواحی هیجانی مغز جریان داره و همین موضوع سبب میشه که این افراد در موقعیت‌های تهدید آمیز به شدت می‌ترسن و میرن یه گوشه و یخ می‌کنن!

۳۰۲
#ترس #فرزند