چرا ترک سیگار واسه بعضی‌ها خیلی سخته؟

همزمانی مصرف سیگار با اختلالات روانشناختی، فرآیند ترک سیگار را پیچیده‌تر می‌کند. در این مقاله به این موضوع خواهیم پرداخت.
اختلالات روانشناختی سلامت جسم رفتارهای اعتیادی
یک‌شنبه ۱۹ بهمن ۱۳۹۹
۲۵۴
254

پروفسور فیث دیکرسن Faith Dickerson استاد دپارتمان روانپزشکی دانشگاه جان هاپکینز معتقده مهمترین عاملی که ترک سیگار رو تا این حد دشوار کرده، وجود "مشکلات روانشناختی" همزمان با مصرف سیگاره! ایشون تو تحقیقش در ژورنال Psychiatric Services نشون داده مصرف سیگار در فاصله ۱۹۹۹ تا ۲۰۱۶ در افرادی که دچار بیماری های روانشناختی نبودن به شدت کم شده اما این روند کاهشی در افرادی که دچار اختلالات روانی بخصوص مبتلایان به بیماری دوقطبی نه تنها روند کاهشی نداشته بلکه رو به افزایش هم بوده!

ترک سیگار

جالبه که بدونید تحقیقات پروفسور دیکرسون نشون داده اکثر افرادی که دچار اختلالات روانی هستن معتقدن سیگار رو برای آروم شدن و افزایش تمرکز مصرف می کنن در حالی که مصرف سیگار در بلند مدت هم اضطراب رو افزایش میده و هم تمرکز رو مختل می کنه! نتیجه بسیار مهمی که از این مقاله میشه گرفت اینه که افراد سیگاری که قصد ترک سیگار رو دارن اول باید با کمک رواندرمانی یا دارودرمانی اختلالات احتمالی روان‌شون‌‌ رو سر و سامون بدن‌ و بعد برن سراغ ترک سیگار! یعنی ترک سیگار بدون توجه به درمان اختلالات روانشناختی زمینه‌ای کار بسیار دشواریه!

۲۵۴
#سیگار #اعتیاد #اختلالات_روانشناختی #دوقطبی