ارتباط اجتماعی، از نون شب واجب‌تره!

طبق این پژوهش، فقدان رابطه، تعامل اجتماعی و صمیمیت برای انسان همون تاثیری رو میذاره که فقدان غذا میذاره! به همین دلیل "وجود ارتباط" در زندگی یکی از اساسی ترین نیازهای روانشناختی شما هست که هرگز نباید ازش غافل بشید.
روابط بین فردی تحقیقات جدید
جمعه ۱۰ بهمن ۱۳۹۹
۱۹۷
197

اخیرا مقاله بسیار جالب در نشریه غول Nature Neuroscience به چاپ رسید که سوال اصلی محققان این پژوهش این بود که آیا نیاز به ارتباط و معاشرت یکی از نیازهای اصلی آدمیزاد به حساب میاد درست مثل غذا خوردن یا خوابیدن! یا یه نیاز فرعیه؟ حتم دارم نتایج این پژوهش برق از سرتون می پرونه!

ارتباط اجتماعی

برای بررسی این فرضیه یه ایده خیلی جالب به ذهن محققان این پژوهش رسید. لیویا توموا Livia Tomova استاد دپارتمان مغز و علوم شناختی دانشگاه غول MIT به اتفاق همکارانش برای انجام این آزمایش چهل نفر رو انتخاب کردن. این چهل نفر قرار شد یک روز رو به مدت ده ساعت در تنهایی مطلق در قرنطینه بودن و روز بعد به مدت ده ساعت از غذا خوردن محروم بشن. در پایان روز هر کدوم از شرکت کننده‌ها در معرض نشانه‌هایی از ارتباط اجتماعی یا غذا قرار می گرفتن تا سطح اشتیاقشون بره بالا! یعنی از طریق لپ تاپ عکس و فیلم پارتنر یا دوست صمیمیشون و یا یک ظرف از غذای خوشمزه و لذیذ رو مشاهده می کردن و بعد از اون سریع میرفتن و مغزشون با دستگاه MRI اسکن می‌شد.

نتایج این پژوهش شگفت انگیز بود! دیدن بعد از محرومیت طولانی از غذا یا معاشرت با دیگران، وقتی شرکت‌کننده‌ها در معرض تصاویر غذای لذیذ قرار می‌گرفتن دقیقا همون نقطه‌ای از مغز فعال می شد که در معرض تصاویر دوست صمیمی یا پارتنرشون قرار می گرفتن! یعنی فقدان رابطه، تعامل اجتماعی و صمیمیت برای انسان همون تاثیری رو میذاره که فقدان غذا میذاره! دقیقا به همین دلیله که بارها گفتم "وجود ارتباط" در زندگی یکی از اساسی ترین نیازهای روانشناختی شما هست که هرگز نباید ازش غافل بشید. تا می‌تونید دور و برتون رو با آدمهایی باحال شلوغ کنید.

۱۹۷
#رابطه_اجتماعی