افزایش شیوع خودکشی با اومدن کرونا

تحقیقات جدید نشون میده در دوران پاندمی نرخ خودکشی شدیدا بالا رفته، حالا علتش رو توی این مطلب مطالعه کنید.
اختلالات روانشناختی سلامت جسم تحقیقات جدید
دوشنبه ۲۳ فروردین ۱۴۰۰
۹۵
95

مهندس‌ها، برای اینکه از سلامت لوله‌ها، مخازن سوخت یا قطعات کشتی مطمئن بشن، میان مقدار زیادی آب رو با فشار زیاد به داخلشون پمپاژ می‌کنن. این فشار باعث میشه که اگر نشتی یا خرابی توی قطعات وجود داشته باشه خودش رو نشون بده که اگه اشتباه نکنم بهش میگن تست فشار هیدرواستاتیک. حالا ربط فشار هیدرواستاتیک به کر‌ونا و خودکشی چیه رو توی ادامه مطلب مطالعه کنید.

حالا من معتقدم که کرونا نوعی آزمایش فشار برای همه ما بوده و باعث شده نقاط ضعف سیستم روان‌مون، به سرعت خودشون رو نشون بده. مثلا، مشکلات روابط زناشویی که سال‌ها دفن شده و بهشون بی‌توجهی شده بود، دوباره به چشم اومدن، دوستی‌هایی که صرفا بر پایه منفعت طلبی بنا شده بودن از بین رفتن، غم و غصه‌های سرکوب شده بالا اومدن و‌ ... همه اینا به کنار، این روزها تو محافل علمی حرف خودکشی ناشی از پاندمی کرونا خیلی خیلی جدیه، تحقیقات متعددی از جمله تحقیق دانشگاه واشنگتن که در مجله بسیار معتبر JAMA Psychiatry منتشر شده نشون میده در دوران پاندمی نرخ خودکشی شدیدا بالا رفته، حالا سئوال بعدی اینه! چرا؟

suicide coronovrius

اولیش ناامنی اقتصادیه، چون با اومدن کرونا شغل خیلی از آدم‌ها به فنا رفت. این تحقیق نشون داده وقتی کسی شغلش رو از دست بده و از نظر اقتصادی تحت فشار بگیره احتمال خودکشی تو‌ اون فرد افزایش پیدا می‌کنه. عامل مهم بعدی؟ کمتر شدن روابط اجتماعی و دور بودن آدم‌ها از هم دیگه‌ بخاطر کروناست و اینکه اضطراب، افسردگی، یاس و ناامیدی حاکم در این فضا و پوشش‌های خبری ۲۴ ساعته که مدام اخبار‌ منفی و مایوس‌کننده رو گزارش می‌کنن هم دلیل دیگه‌ایه که سلامت روان آدم‌ها رو شدیدا تخریب کرده. تو این فضای وانفسا، افزایش دامنه معاشرت از طریق ویدئوکال، افزایش فعالیت جسمانی، تغذیه سالم، نظم در ساعت خواب، استفاده کمتر از فضای مجازی، اجتناب از اخبار و کمک گرفتن از روانشناس و روانپزشک نکات مهمی هستن که نباید ازشون غافل بشیم. در ضمن، دیر یا زود، اوضاع زندگی به حالت عادی خودش بر می‌گرده؛ درست مثل همه پاندمی‌های سه هزار سال گذشته؛ رستوران و مهمونی و مسافرت رفتن‌ها رو از سر می‌گیریم، با دور کاری خداحافظی می‌کنیم و همه این بدبختی‌های امروزمون، به نظر خنده دار میرسن، فقط باید صبور باشیم.

۹۵
#کرونا #کویید_19 #خودکشی #پاندمی #فضای_مجازی