آیا خودشیفته‌ها مشکل حافظه دارن یا صرفا دروغگوهای حرفه ای هستن؟

افراد مبتلا به اختلال خودشیفتگی، دچار نقصان حافظه نیستند بلکه تنها مواردی به یادشون میمونه که به نفع خودشون باشه.
اختلالات روانشناختی تحقیقات جدید
پنج‌شنبه ۴ دی ۱۳۹۹
۵۷
57

دکتر الی‌نور گرینبرگ Elinor Greenberg یه روانشناس سرشناس آمریکائیه که کارش مطالعه بر روی افراد مبتلا به خودشیفتگی بوده، ایشون چند وقت پیش مقاله جالبی رو در این خصوص منتشر کرد که تا چشمم‌ به عنوانش خورد خیلی جذاب به نظر اومد. عنوان مقاله این بود: «آیا خودشیفته‌ها واقعا مشکل حافظه دارن یا صرفا دروغگویی بیش نیستن؟!»

پژوهش جالب خانم گرینبرگ : یه توضیح منطقی برای اینکه چرا خودشیفته ها حقیقت رو می‌پیچونن وجود داره!

ایشون میگه اگر شما یه پدر، مادر، پارتنر یا رئیس خودشیفته داشته باشید حتما تا حالا متوجه شدید که اونها استاد دروغ گفتننن. اونا بارها به شما قول میدن که دست از فلان کارشون برمیدارن اما دقیقا سه روز بعد انگار نه انگار... و جالب تر این که به کل منکر میشن که من همچین قولی بهت دادم اصلا! وای خیلی آدم رو کفری می کنن این خودشیفته ها...

از نظر الینور جون این وسط دو تا احتمال بیشتر وجود نداره، یا اونها مشکل مغزی و حافظه دارن یا صرفا یه دروغگوی تمام عیارن! بریم ببینیم نتیجه تحقیقات این بانوی آمریکایی چه بوده ولی قبلش اجازه بدید یه کوچولو در مورد خصیصه مهم خودشیفته ها خدمتتون توضیح بدم.

خودشیفتگی در روانشناسی آکادمیک امروزی یکی از وخیم‌ترین اختلالات شخصیتی به شما میاد که نگرش اغراق‌آمیزی نسبت به "هوش"، "زیبایی" و "قدرت" خودشون دارن بدون اینکه شواهد اینو نشون بده! توهم من خفنی دارن که مگو و مپرس! این افراد شاید در نگاه اول خیلی قدرتمند و کاردرست و جذاب به نظر برسن اما کافیه یه تشر بهشون بزنی، مثل بادکنک "تو صورتتون میترکن" و صورتتون رو خش میندازن!

شواهد علمی نشون میده که مغز و حافظه این رفقای نازنین عین ساعت کار میکنه ولی مشکل اصلی اینجاست که خودشیفته‌ها صرفا اون چیزهایی رو به یاد میارن که دلشون میخواد. اونها دارای یه حافظه "شدیدا انتخابی" هستن! هر آنچه که به نفعشون باشه مثل آب خوردن یادشون میمونه و اونچه که به ضررشون باشه انگار اصلا از اول هم وجود نداشته.

بنابراین موضوع اینه که خودشیفته ها اساسا به آنچه که به شما مرتبط میشه پشیزی ارزش قائل نیستن! چون اونها حافظه‌شون در مورد اونچه که به خودشون مربوط میشه بسیار هم خوب کار میکنه!

نمک رو زخم خیلی‌ها ناخواسته پاچیدم، ببخشید واقعا...

۵۷
#خوشیفتگی #دروغ #حافظه_انتخابی