آیا فیس‌بوک احساسات کاربرانش رو دستکاری میکنه؟

این تحقیق نشون میده غولهای شبکه‌های اجتماعی به راحتی می‌تونن با تحلیل دیتاهای کاربرهاشون، احساسات اونها رو تغییر بدن!
روابط بین فردی تحقیقات جدید
جمعه ۲۶ دی ۱۳۹۹
۵۳
53

این روزها فکر کنم اخبار مربوط به پیام‌رسان واتساپ رو شنیده باشید که کاربرانش رو مجبور به قبول کردن شرایط جدیدش کرده که اجازه بدن داده‌های شخصی‌شون رو در اختیار فیس‌بوک بذارن و اگه کاربرها با سیاست حریم خصوصی جدید واتساپ موافقت نکنن دیگه نمی‌تونن از واتساپ استفاده کنن. اما سئوال اینجاست، حالا مگه چی میشه اگه واتساپ دیتا‌های ما رو بده به فیس‌بوک؟ واسه همین شروع کردم به جستجو تا اینکه چشمم به مقاله جالبی افتاد که در سال ۲۰۱۴ در ژورنال معتبر PNAS به چاپ رسیده بود. این پژوهش توسط دو دانشگاه خفن کورنل و کالیفرنیا و با نظارت مستقیم محققین فیس بوک انجام شد. حالا ببینیم موضوع چی بود؟

فیس بوک چجوری از دیتاهای ما برای دستکاری احساساتمون استفاده میکنه؟

کاری که در این پژوهش انجام دادن این بودش که اومدن بدون اطلاع کاربرها، یک هفته بخش خبری حدودا ۷۰۰ هزار کاربر فیس‌بوک رو دستکاری کردن به این صورت که افراد رو عمدا با پست‌های با محتوای مثبت و منفی مواجه می‌کردن که ببینن کاربرها چه واکنشی در مقابل این اتفاق نشون میدن؟!

نتایج به این صورت بود که وقتی افراد با پست های با محتوای منفی بیشتری برخورد می‌کردن تمایل بیشتری داشتن که خودشون هم پست با محتوای منفی بذارن و بر عکس! این تحقیق نشون میده غولهای شبکه‌های اجتماعی به راحتی آب خوردن می‌تونن احساسات کاربرهاشون رو تغییر بدن و اونها رو به سمت افسردگی، خشونت یا احساس شادکامی سوق بدن. خب این کمترین کاریه که فیسبوک میتونه انجامش بده حالا شما فکر کن با تحلیل این دیتاها چطور میتونن حتی طرز فکر کردن یه جامعه رو تغییر بدن!

۵۳
#فیس‌بوک #دستکاری_احساسات #واتس‌آپ #تحلیل_داده