گماشتن زنان در مسند قدرت، چه تاثیری در دختران اون جامعه داره؟

لغو ممنوعیت حضور زنان در مناصب سیاسی در روستایی در هند، باعث شده بود دختران نوجوان برای پیشرفت جایگاه تحصیلی و شغلی خودشون تلاش بسیار بیشتری از خودشون نشون بدن؛ چون این باور در اونها شکل می گرفت که می تونن به بالاترین جایگاهی که دلشون می خواد برسن.
کسب و کار تحقیقات جدید
چهارشنبه ۱ بهمن ۱۳۹۹
۱۹۷
197

در سال ۲۰۱۲ یک گزارش بسیار جالب در SCIENCE منتشر شد که با خوندنش حسابی شگفت زده شدم. داستان از این قراره که از سال ۱۹۹۳ در یک سری از روستاهای هند قانون ممنوعیت حضور زنان در مناصب سیاسی لغو شد و زنان می تونستن در اون روستاها در راس هرم قدرت قرار بگیرن. سالها بعد از تصویب این قانون، محققان دانشگاه کمبریج، MIT و هاروارد، تصمیم گرفتن به مطالعه تاثیر این تصمیم در این روستاها بپردازن.

پژوهشی از اساتید دانشگاه کمبریج، MIT و هاروارد: بررسی تاثیر گماشتن زنان در مسند قدرت بر روی دختران اون جامعه

نتایج تحلیلهای اونها دو تا نکته عجیب رو در برداشت: اولا شکاف جنسیتی در این روستاها در بین والدین ۲۰ درصد و در بین نوجوانان ۳۲ درصد کاهش یافته بود! یعنی هم والدین اون روستاها و هم خود نوجوانان تبعیض جنسیتی کمتری در قبال دختران اعمال می کردن. نکته دوم این بود که دختران نوجوان این روستاها به نسبت روستاهایی که مردان در مسند قدرت بودن، آمال و آرزوهای دور و دراز بیشتری داشتن و برای پیشرفت جایگاه تحصیلی و شغلی خودشون تلاش بسیار بیشتری از خودشون نشون می دادن! چون این باور در اونها شکل می گرفت که هیچ سد راهی برای اونها وجود نداره و می تونن به بالاترین جایگاهی که دلشون می خواد برسن. دیگه قضاوت رو میذارم به عهده خودتون...

۱۹۷
#زنان #ساینس #تبعیض_جنسیتی