اختلال افسردگی دوقطبی

در افسردگی دوقطبی خلق طرف، به صورت دوره ای بین یه افسردگی تمام عیار و یه دوره سرخوشی در حال نوسانه یعنی بعد از ماه ها خلق پایین و دپرس ناگهان تبدیل به یک آدم سرخوش و پرانگیزه میشه.
اختلالات روانشناختی
شنبه ۴ بهمن ۱۳۹۹
۸۱۲
812

دوستان در افسردگی دوقطبی خلق طرف، به صورت دوره ای بین یه افسردگی تمام عیار و یه دوره سرخوشی در حال نوسانه. یعنی طرف بعد از ماه ها خلق پایین و دِپرس، بی حوصلگی، انرژی پایین، خواب آلودگی و میل جنسی داغون، تبدیل میشه به یه آدم به شدت معاشرتی، پرحرف و پرانگیزه طوری که یهو چندتا پروژه رو برای خودش تعریف میکنه، کم خواب میشه جوری که با سه ساعت خواب کل روز پر انرژیه و میل جنسی هم تشدید میشه. حتی ممکنه مجبور شه تا چند بار در روز هم خودارضایی کنه یا رابطه جنسی برقرار کنه و ویژگی آخرشونم انجام "رفتارهای پرخطره".

یعنی مثلا طرف کارهایی رو انجام میده که اصلا تبعات کارش رو در نظر نمیگیره، مثلا بدجور بی فکر و بی پروا پول خرج میکنه یا معامله های بی منطق میکنه. حواستون باشه که با خوندن این پست احساس نکنید که نکنه شما دوقطبی هستین. همه ما آدمها درجاتی از نوسان خلق رو داریم و این کاملا نرماله ولی مشکل این بیماران، شدت بسیار بالای نوسان خلق‌شونه.

این افراد اصطالحا یا روی قله کوه هستن یا ته دره، یعنی تو جاده ما بین این دو نقطه قرار نمیگیرن. این اختلال از هر اختلال روانپزشکی دیگه ای بیشتر جنبه ژنتیکی داره و اگر پدر یا مادری به این اختلال مبتلا باشه احتمال انتقالش به فرزندش حداقل هشت برابر بیشتره. ما متاسفانه بیشتری میزان خودکشی، طلاق، اعتیاد و ورشکستگی رو در بیماران دو قطبی "درمان نشده" شاهدش هستیم. اما خبر خوب اینکه این اختلال تا حد بسیار زیادی قابل کنترله و در صورت تشخیص درست و به موقع، میشه خلق رو در وضعیت باثباتی تثبیت کرد.

با این اوصاف چند تا توصیه براتون دارم: بیشترین شیوع این اختلال بین ۲۰ تا ۳۵ ساله. اگر به خودتون یا اطرافیانتون مشکوکید حتما توسط یه متخصص روانشناس بالینی چک بشید. در صورت محرز شدن اختلال، حتما توسط ایشون به یه متخصص روانپزشک ارجاع داده خواهید شد. در ضمن، سبک زندگی سالم، مثل ورزش منظم، نظم در خواب و استرس کنترل شده، بسیار میتونه در کنترل این مشکل موثر باشه.

از همه مهمتر، وقتی در دوره ای که دچار افسردگی هستید و تصمیم می‌گیرید که تشریف ببرید پیش یه متخصص، اگر در گذشته حتی برای یکبار هم که شده، بی هیچ علتی، چند روز پشت سر هم، حالت سرخوشی و پرانرژی بودن داشتین، حتما به پزشکتون بگید تا به اشتباه "افسردگی یک قطبی" تشخیص داده نشید که در اون صورت با خوردن قرص ضدافسردگی به شدت حالتون بدتر میشه.

۸۱۲
#افسردگی #دوقطبی #ثبات #رفتارهای_پرخطر