اعتماد به نفس یا توهم خودشیفتگی؟

اعتماد به نفس یعنی اینکه بدونی در یک سری موارد، شدیدا می‌لنگی و علتشم تقریبا میدونی و اون خصوصیات رو به عنوان بخش آسیب‌پذیر وجودت قبول کردی و در موردشون می‌تونی بدون خودسرزنشی فکر کنی.
اختلالات روانشناختی روابط بین فردی کسب و کار
چهارشنبه ۱۲ خرداد ۱۴۰۰
۱۴۴
144

اعتماد به نفس هرگز به این معنی نیست که ذوب در خودتون باشید و جز خودتون کسی رو آدم حساب نکنید، به زور جواب سلام کسی رو بدید و احساس کنید در شعاع ده هزار کیلومتری تون جذاب‌تر و خفن‌تر از شما نیست که نیست! نه، این اعتماد به نفس نیست، این صرفا یه خودشیفتگیه! اعتماد به نفس اتفاقا معنیش اینه که بدونی در یک سری موارد، شدیدا می‌لنگی و علتشم تقریبا میدونی و اون خصوصیات رو به عنوان بخش آسیب‌پذیر وجودت قبول کردی و در موردشون می‌تونی بدون خودسرزنشی فکر کنی. دکتر روی بویمایستر Roy Baumeister استاد دانشگاه فلوریدا به بررسی و مرور نتایج پانزده هزار تحقیق راجع به اعتماد به نفس پرداخته و عصاره تحقیقش رو تو ژورنال بسیار معتبر Psychological Science in the Public Interest منتشر کرده. حتم دارم نتایج این تحقیق شما رو شگفت‌زده کنه.

self esteem

ایشون صراحتا تو گزارشش میگه: بر خلاف تصور عموم، احساس خوب و درجه یک بودن نسبت به خودمون هیچ ربطی به مقوله «موفقیت» نداره، چرا که موفقیت از آن کسانیه که صرفا با شکست متوقف نمیشن و بخاطر همین خصوصیت‌‌شونه که طی زندگی‌ صاحب موفقیت میشن و اون موفقیت‌ها بهشون احساس کارآمدی و کفایت میده!

اولین نکته‌ای که تیم تحقیق متوجه شد این بود که برای موفقیت لازم نیست روز اول حالت با خودت خوب باشه، شما همینطور که به جلو پیش بری حالتم بهتر میشه. در واقع اعتماد به نفس اصلا "باعث" موفقیت نمیشه چون آدم‌های موفق که روز اول اعتماد به نفس بالایی نداشتن، اونها کلی تلاش کردن و جون کندن تا به یه موفقیتی رسیدن، یعنی اون موفقیت باعث شده که احساسشون نسبت به خودشون بهتر بشه. به عبارت دیگه، موفقیت تحصیلی و شغلیه که باعث افزایش اعتماد به نفس میشه، نه برعکس.

دومین نکته این بود که اعتماد به نفس بالا هیچ ربطی به احساس دوست داشتنی بودن از نگاه دیگران نداره، چون اگه اینجوری بود "خودشیفته‌ها" که ذوب در خودشونن و خودشون رو موجودات استثنایی تصور میکنن باید بهترین رفقای ما بودن در حالیکه یه آدم خودشیفته رو ۲۴ ساعتم نمیشه تحملش کرد! بنابراین طبق یافته‌های این پژوهش، اعتماد به نفس به هیچ وجه پیش‌بینی کننده دوام و کیفیت روابط اجتماعی و عاطفی شما نیست.

نقطه اوج ماجرا اونجا بود که تحقیقات نشون دادن، کسانی که خودشون رو قبله عالم تصور می‌کنن و غرق در خودشیفتگی هستن، برخلاف چیزی که از ارزشمند بودن خودشون ادعاشون میشه، هیچ مراقبتی کافی از خودشون در برابر عدم مصرف مواد و الکل ندارن، یعنی احساس منحصر به فرد بودن با خودش خود‌مراقبتی و تبعیت از یه سبک زندگی سالم به ارمغان نمیاره. به عنوان مثال، اعتماد به نفس بالا تو بچه‌ها هرگز باعث این نمیشه که اونا کمتر به سمت استعمال سیگار، الکل، مواد و یا سکس زودهنگام سوق داده نشن! شاید باورتون نشه اما تحقیقات نشون میدن، اعتماد به نفس بالا حتی ممکنه باعث بشه بچه‌ها این جسارت رو به خودشون بدن که تجربیات نو رو امتحان کنن و به سمت مصرف سیگار، الکل یا سکس زودهنگام سوق پیدا کنن.

و نکته آخر، هیچ دنبال افزایش اعتماد به نفس‌تون نباشید، بخاطرش هرگز پیش روانشناسم نرید، اگرم رفتید به این خاطر برید که بهتون کمک بشه تا با نقاط آسیب‌پذیر وجودتون بیشتر آشنا بشید و کمتر باهاشون کلنجار برید.

دوستان این تحقیق ارزشمند در یک کلام میخواد به ما بگه اعتماد به نفس تقریبا "علت" هیچی چیزی در زندگی نیست، پس از این به بعد اونقدر دنبالش نگرد. اعتماد به نفس "خروجی" روابط اجتماعی و عاطفی پایدار، موفقیت تحصیلی و شغلی و اتخاذ یک سبک زندگی سالمه. اونا رو درست کنی، اعتماد به نفسم یواش یواش سرو کله‌ش پیدا میشه.

۱۴۴
#اعتماد_به_نفس #خودشیفتگی #موفقیت #معاشرت